Egy nő életében a terhesség talán élete legcsodálatosabb időszaka. A kilenc hónap során azonban előfordulhat, hogy felmerülnek olyan problémák, melyek kellemetlenek az anya számára, azonban félve a gyógyszerek esetleges mellékhatásaitól inkább eltűrik ezeket. A hagyományos gyógyszerek egy része a magzatra is veszélyes mellékhatásokkal járhatnak, éppen ezért számos gyógyszert nem is alkalmaznak ebben az időszakban.
A homeopátia, mely mellékhatásmentes gyógymód, éppen ezért nagyon jól használható a várandósság alatt.
Manapság nem ritka, hogy a leendő szülők közösen tervezik meg, hogy mikor szülessen gyermekük. Figyelembevéve munkahelyi kötöttséget, karriert, az anyagi lehetőségek kedvező alakulását, s gyakran a csillagok állását is. S egyre többen vannak azok, akik genetikai tanácsadásra is elmennek, annak érdekében, hogy gyermeküknél minél kisebb kockázata legyen egyes krónikus betegség kialakulásának.
Nem árt tudni, hogy már a terhesség bekövetkezte előtt érdemes a szülőket homeopátiás alkati kezelésben részesíteni, ezzel is megtámogatva azt, hogy a leendő gyermek minél kedvezőbb körülmények között foganjon.
A Várandóság alatt
A terhesség folyamán számtalan testi és lelki panasz keserítheti meg az anya napjait. A következőkben ezeket vesszük sorba, bemutatva a megfelelő homeopátiás gyógyszert.
Vérszegénység: A terhesség során nagyobb mennyiségű vasra van szükség, hogy az anya és a magzata igényét egyaránt kielégítse, mivel a közös keringés miatt az anyai szervezet a saját készleteiből biztosítja a magzat számára szükséges vasat. Ezért általában vaspótlásra van szükség, mivel a táplálékból nem szívódik fel a terhességben fennálló igénynek megfelelő mennyiségű vas. Ez a pótlás azonban gyakran fejfájást és székrekedést okozhat. A homeopátia Ferrum phosphoricum segítségével a hagyományos terápiával szemben nem többlet vasat ad, hanem visszaállítja a normális felhasználási képességet.
A hányinger és a hányás szinte elkerülhetetlen a terhesség folyamán. Ugyanakkor semmilyen hagyományos gyógyszer sem javallott ebben az időszakban a panaszok orvoslására. A homeopátia több szert is kínál a hányás, hányinger kezelésére.
A Sepia, a leggyakoribb terhességben használatos szer. A hányinger már az étel puszta látványára is jelentkezik, a várandós anya undorodik a cigifüsttől, savanyú és fűszeres ételeket kíván, amelyek csökkentik a panaszait. Hangulata sírós és szomorú.
Az Ipeca abban az esetben ajánlott, ha az anya állandóan émelyeg, sokat hány és hányás után sem könnyebbedik meg. Szeme karikás, vérnyomása alacsony, s tünetei a mozgástól tovább romlanak.
Nux vomica enyhíti a tüneteit azoknak a várandós asszonyoknak, akik kora reggel hányingerre ébrednek, nyugtalanok, ingerlékenyek, s ebéd után rövid sziesztára vágynak.
A visszeresség az arra hajlamos embereknél már fiatal korban jelentkezik, különösen gyakran fordul elő a terhesség időszakában. Ezzel párhuzamos jelenség az aranyér megjelenése. Sajnos mindkét probléma megkeserítheti a kismama napjait. Ezeknél a tüneteknél is van lehetőség homeopátiás kezelésre.
SZÜLÉS ELŐTT, ALATT ÉS UTÁN
A homeopátiás szerek szabályozzák a méh működését, segítik a tágulást, megkönnyítik a vajúdást, oldják az anya szorongását, félelmét, enyhítik a fájdalmat, segítenek a szervezetnek a sebek gyorsabb gyógyulásában.
Az Actaea racemosa elsősorban a női nemi szervekre ható gyógyszer. Különösen ajánlott, ha a méhnyak görcse miatt szabálytalan, erős szülési fájdalmak akadályozzák a tágulást. E szer elrendelhető megelőző céllal is, illetve a vajúdás megindulásakor és a burokrepedést követően is.
Amikor nagyon erős, de szabálytalan és nem hatékony szülési fájdalmak kínozzák a kismamát, akkor a Caulophyllum nagyon hatásos szer. Ez a gyógyszer ajánlott, ha a méhnyak merevsége akadályozza a szülés menetét.
Az Arnica montana alkalmazása során a gát, végbél és hüvelytájéki sérülések miatti fájdalmak és duzzanatok könnyebben szűnnek meg, gyorsabban gyógyulnak a sebek, csökken a méhvérzés.
Az Aconit napellus nagyon jól bevált szer a félelem, pánik és ijedtség, halálfélelem ellen. Nemcsak az anyának ajánlott, hanem az újszülött is könnyebben vészeli át a születés okozta traumát e szer segítségével.
A China rubra a folyadékveszteség következtében fellépő gyengeség, kimerültség, vérszegénység elleni homeopátiás gyógyszer.
Fontos tudni, hogy a terhesség során ezekből a homeopátiás szerekből az alacsony és a közepes hígítások ajánlottak. Alkati kezelést pedig minden esetben csak homeopata orvos végezhet.
Sajnos Magyarországon még nem megoldott a szülés alatti homeopátiás kezelés, de bízvást lesz egyre több orvos, aki eleinte csak passzívan megengedi a szülés alatt a homeopátiás gyógyszer bevételét, ideális esetben maga rendeli el ezeket a szereket megkönnyítve ezzel a vajúdást, és gyorsítva a gyógyulást.
Calcarea fluorica: a harmadik terhességi hónaptól kezdve ajánlott gyógyszer, mely segítségével megelőzhető a terhességi csíkok (striák) kialakulása, a bőr rugalmasságának elvesztése.
Úgy tűnik újra szoptatnak a kismamák. Egyre többen választják a csecsemők táplálásának ezt az ősi formáját. Ezzel nemcsak védettséget, s megfelelő táplálékot biztosítanak az apróságoknak, elkerülve a tápszerek okozta allergiás reakciók kialakulását az arra hajlamos babáknál, hanem segítik a gyermek pszichés és értelmi funkcióinak kedvezőbb fejlődését is. A szoptató anyukák többet és meghittebben foglalkoznak csöppségükkel, többet beszélgetnek velük, szorosabbá válik a köztük lévő kötelék. Ugyanakkor az anyatejjel való táplálás során a kismama többféle problémával kerül szembe, s sajnos az is előfordul, hogy egyáltalán nincs teje. A homeopátia ezekre a problémákra is kínál lehetőséget:
Elégtelen tejbelövellés esetén, illetve, ha az anyának egyáltalán nincs teje az Agnus castus, illetve a Ricinus communis megoldást jelenthet. Természetesen társítani kell a megfelelő étrenddel és folyadékbevitellel. Fontos figyelembe venni, hogy a tejtermelés fokozására az alacsony hígításokat kell használni, naponta többször, az eredmény eléréséig.
Akkor, ha bőséges mennyiségű tej termelődött, de a mell egy részén gyulladásos, vértolulásos, fájdalmas folyamat figyelhető meg, a bőrfelület piros, feszes, csillog és lüktet, óránként öt granula Belladonna 9 CH javíthatja az állapotot. A javulásnak megfelelően növeljük a gyógyszer bevétele közti intervallumot. Különösen javallott a homeopátia ebben az esetben, hiszen ezáltal elkerülhetővé válik az antibiotikumok alkalmazása, mely során abba kell hagyni a szoptatást.
Apis mellifica akkor hatásos, ha az ödéma éget, szúr és hideg borogatásra javul. A bőr ilyenkor kevésbé piros és kevésbé csillog. Amikor a mellek nagyon súlyosak, nehezek, kemények, mint a kő, a kismama fájdalomról panaszkodik, s az emlő legkisebb mozgására rosszabbodik a Bryonia alba segíthet a tünetek enyhítésében. Ez utóbbi két szernél az adagolás megegyezik a Belladonnánál leírtakkal.
Amikor a kőkemény csomók tapinthatók a duzzadt és érzékeny emlőkben, a mellbimbó berepedezett és annyira érzékeny, hogy a szoptatás fájdalmat okoz, akkor a Phytolacca nevű homeopátiás gyógyszer segíthet a panaszok enyhítésében.
Gyakori panasz a kismamák körében, hogy a kezdeti ügyetlenkedés során a baba kiharapja a mellbimbót, vagy a mellbimbó bereped. Előfordul, hogy ilyenkor sűsű, nyúlós, sárga méz-szerű váladék jelenik meg, amelyből vastag seb képződik. A váladékozás megszüntetésére magas hígításban adott Graphites 15 CH alkalmas, melyet reggel és este célszerű bevenni.
A tüskeszúrás szerű fájdalommal járó, könnyen vérző, határozott rajzolatú repedések hatásos gyógyszere a Nitricum acidum 9 CH ajánlott, naponta kétszer-háromszor.
A szoptatási időszakban a kismamák fáradékonyabbak, gyengébbek. Ezekre a problémákra is kínálkoznak homeopátiás gyógyszerek. A jelentős folyadékveszteséget követő gyengeség, vérszegénység esetén jó hatású szer a China rubra 9 CH naponta kétszer, egy hónapon keresztül.
Abban az esetben, ha a kismama szoptatás alatt hátfájásra panaszkodik, s fázékonyságáról ugyanakkor bőséges izzadásról is említést tesz, akkor a Silicea ajánlott.
Az Avena sativa és az Alfalfa alacsony hígításban főként étvágygerjesztő hatású.
Amennyiben megfelelően beindult a tejképződés, s ha elegendő folyadékot iszik a kismama, s a gyermek szorgalmasan szopik, akkor a folyamatos tejtermelődés biztosított. Ilyenkor megnyugszanak a kedélyek, a gyermek szépen gyarapszik, fejlődik, kikerekedik, s az anyukák is kissé megpihenhetnek. Egy, másfél év elteltével azonban eljönnek az elválasztással kapcsolatos kérdések, kételyek.
Természetesen ilyenkor is célszerű a mértékletes, szelíd megoldásokat megkeresni, s mind a gyermeket, mind pedig a saját szervezetet egy fokozatos leálláshoz hozzászoktatni. Így elkerülhetővé válik, hogy a gyermek foggal-körömmel ragaszkodjon a megszerzett jogaihoz, s az is, hogy netalán a kezdetekhez hasonló problémák (emlőgyulladás) előforduljon. Természetesen előfordulhat, hogy mindezek ellenére a tejcsorgás még hónapokig megmarad. Ebben az esetben a már említett Ricinus communis alkalmazható, azonban az előzőekkel ellentétben, magas hígításban egészen a tejkiválasztás leállásáig.
A homeopátiás gyógyszer mindig mentes mérgező és mellékhatásoktól, hiszen nem egy molekuláris tömegnek tulajdonítható vegyi hatásról van szó, hanem az elkészítés módjából fakadó különleges fizikai állapotról, amit a gyógyszer gyógyszerészeti formája hordoz. Ennek ellenére, ha a tünetek, a fájdalom, gyulladás nem szűnnek, esetleg magas láz jelentkezik, feltétlenül fontos az orvost felkeresni.
gestosis
apis, helleborus, melilotus
dysmaturitás
arnica, secale
Vajúdás kezdetén: arnica, hypericum
Vajúdás alatt: caulophyllum, pulsatilla
cimicifuga, gelsemium
Kitolási szak elején: arnica
Magzat megszületése után: sabina, secale
2 órával a szülés után: staphysagria, arnica
Szülés napjától: bellis perennis, staphys. hypericum, causticum, echinacea, pyrogenium, china